Okres świadczeniowy „500+”, który zaczyna się już od 1 października 2017 roku, wprowadza nowe zasady jego przyznawania. Zmianą w ustawie zostali objęci rodzice, którzy deklarują samotną opiekę nad dziećmi. Osoby te zostały zobligowane do przedstawienia dokumentu, potwierdzającego ustalenie alimentów (na każde z dzieci).
Dokumentem potwierdzającym ustalenie alimentów jest:
- wyrok sądowy,
- ugoda sądowa,
- umowa o alimenty zawarta w formie aktu notarialnego.
Termin składania wniosku o przyznanie 500+ już się rozpoczął. W celu zminimalizowania okresu oczekiwania na przyznanie świadczenia, zalecane jest jak najszybsze uregulowanie swojej sytuacji alimentacyjnej.
Istotny jest również fakt, że w przypadku, kiedy pozew o przyznanie alimentów zostanie złożony później niż wniosek o 500+, to gmina zawiesi postępowanie. Zostanie wyznaczony 3-miesięczny termin, w którym będzie trzeba przedstawić dokument potwierdzający ustalenie alimentów. Nie musi to być koniecznie wyrok, wystarczy zabezpieczenie na poczet powództwa alimentacyjnego. Jednakże, jeśli zainteresowany nie dostarczy brakujących dokumentów w wyznaczonym terminie, jego wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.
Zleć przygotowanie pozwu o alimenty radcy prawnemu. Profesjonalne przygotowanie pozwu to:
- oszczędność czasu – pozew zostanie przygotowany przez radcę prawnego w przeciągu dwóch dni roboczych,
- gwarancja odpowiedniego sformułowania pozwu oraz wniosków dowodowych – mniej problemów przy rozpoznaniu sprawy przez Sąd,
- otrzymanie alimentów już w trakcie trwania postępowania sądowego – zabezpieczenie roszczenia
Pamiętaj, że braki formalne pozwu znacznie wydłużają sprawę, a tym samym opóźniają przyznanie świadczenia.
Zapraszamy do kontaktu:
r.pr. Jacek Harasimowicz 664-838-798.
Komentarze