Opodatkowanie bitcoina

Od kiedy zacząłem interesować się kryptowalutami cena bitcoina wynosiła 3.600 zł (grudzień 2016r.) W trakcie jednego roku wzrosła do ponad 60.000 zł, inne waluty jak ethernum, lisk czy litecoin odnotowały równie imponujące wyniki. Kilkuset procentowe wzrosty zostały zauważone przez osoby dotychczas nieinteresujące się tematyką wirtualnego pieniądza, sytuacje z zaciekawieniem śledzi również Ministerstwo Finansów.

Do tej pory brak jest jednoznacznych regulacji dotyczących opodatkowania zysków z kryptowalut. Osoby zainteresowane „legalizacją zysku” występowały do Urzędów Skarbowych w celu uzyskania interpretacji indywidualnej.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów (I kwartał 2017r.): „Kryptowaluta, jakkolwiek pozbawiona substratu materialnego, niewątpliwie posiada określoną i wymierną wartość. Należałoby ją zatem zakwalifikować jako rodzaj dobra niematerialnego, będącego mieniem w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Z tych względów przychód ze sprzedaży waluty kryptograficznej, co do zasady, zaliczany jest do źródła przychodu, jakim są prawa majątkowe, o którym mowa w art. 18 ustawy PIT.”

Wobec czego podatek będziemy rozliczać na zasadach ogólnych, czyli wg skali podatkowej 18% lub 32%. Stawkę 32% stosujemy w przypadku

Przy opodatkowaniu nie ma znaczenia, czy dochód powstał w skutek pozyskania kryptowaluty w sposób pierwotny (proces tzw. „wydobywania”, „wykopywania”, „mining”)  czy pochodny - obrót e-walutami na giełdzie (bitbay, binance itd.) poprzez kupno bezpośrednie do protfela (Face-to-Face) czy w kantorze internetowym.

Jak obniżyć podatek dochodowy od handlu kryptowalutami? Pewnym rozwiązaniem może być założenie działalności gospodarczej, której przedmiotem będzie handel kryptowalutami. Będziemy mogli wówczas zastosować podatek liniowy 19%. Takie stanowisko zostało wyrażone w interpretacji nr 0111-KDIB1-1.4011.164.2017.1.BK. Co ciekawe nawet w przypadku zakupu e-waluty przed założeniem działalności będziemy mogli skorzystać z 19% podatku liniowego, gdyż liczy się chwila sprzedaży. Innym pomysłem jest rejestracja odpowiednia polskie spółki z o.o. na Wyspach Brytyjskich, gdzie wypłacić można bez podatku do 11.500 funtów.

Jaka jest kara za nieujawnienie dochodu? Zasadą jest, że nieujawnione dochody, które nie zostały opodatkowane podlegają 75% stawce PIT.

Kwestią czasu wydaje się regulacja ustawowa dotycząca handlu e-walutami.

W razie pytań zachęcam do kontaktu:

www.facebook.com/radcaprawnybialystok/

r.pr. Jacek Harasimowicz

Comments are closed.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!