Sądy o wskaźniku WIBOR

PIERWSZE ORZECZENIA W SPRAWIE WIBOR

- stan na początek stycznia 2023r.

            Dnia 3 listopada 2022 r. Sąd Okręgowy w Katowicach wydał przełomowe orzeczenie w sprawie kredytów złotówkowych ze zmiennym oprocentowaniem. Katowicki Sąd postanowił udzielić zabezpieczenia polegającego na ustaleniu, że na oprocentowanie kredytu, przez czas trwania postępowania, będzie składać się wyłącznie marża banku. Oznacza to, że powódka uzyskała zawieszenie spłaty stopy WIBOR aż do wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie a jej rata kredytu zmalała o kilka tysięcy złotych. Co prawda radość kredytobiorczyni nie trwała zbyt długo, ponieważ wskutek zażalenia banku, Sąd II instancji uchylił udzielone zabezpieczenie, jednak nie przesądza to w żaden sposób ostatecznego wyniku procesu na korzyść banku.

             Z kolei 15 grudnia 2022 r. jeszcze bardziej intratne orzeczenie wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy - Woli w Warszawie, na podstawie którego nie tylko zawieszono spłatę WIBOR, ale również spłatę rat całego kredytu. Jednocześnie Sąd I instancji zobowiązał BNP Paribas Bank Polska S.A. do nieskładania kredytobiorcy oświadczenia o wypowiedzeniu umowy kredytu gotówkowego. Rozstrzygnięcie tego Sądu nie jest jeszcze prawomocne, jednak warszawska linia orzecznicza zapowiada się obiecująco.

            Warto zwrócić uwagę, iż orzeczenie w Katowicach zapadło przed złożeniem pozwu „wiborowego” i sędziowie rozpatrujący kwestię zabezpieczenia nie będą uczestniczyć w dalszych etapach tejże sprawy. Natomiast zabezpieczenie udzielone przez Sąd Rejonowy dla Warszawy – Woli nastąpiło już po wytoczeniu powództwa i ostateczne rozstrzygnięcie będzie zapadało w niezmienionym składzie sędziowskim.

            Niewątpliwe są to pierwsze ale nie ostatnie orzeczenia dotyczące sporów „wiborowych”. Na dniach do opinii publicznej będą trafiać informacje o kolejnych rozstrzygnięciach, dających nowe światło na tę bezprecedensową sprawę.

Jeżeli zastanawiasz się nad założeniem sprawy przeciwko bankowi to zapraszamy na bezpłatną konsultację.

W czym możemy pomóc?

1.bezpłatna analiza umowy

2. przygotowanie i złożenie pozwu

3. reprezentacja w sądzie

4.egzekucja wyroku

Od czego zacząć sprawę? 

  1. Prześlij nam skan umowy na maila: jharasimowicz@krph.pl
    Analiza umowy jest bezpłatna.
  2. Po analizie przedstawimy możliwe rozwiązania oraz płynące z nich korzyści
  3. Dokładna kalkulacja kosztów postępowania.
  4. Przedstawimy umowę z warunkami współpracy z kancelarią
  5. Przygotujemy i złożymy pozew
  6. Prowadzimy sprawę w sądzie
  7. Uzyskamy i wyegzekwujemy wyroku

0048 664838798

Jacek Harasimowicz 

radca prawny

Comments are closed.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!